Stworzenie ergonomicznej kuchni, w której praca będzie przebiegać sprawnie i szybko wymaga dopasowania układu mebli kuchennych do potrzeb i warunków konkretnego wnętrza. Odpowiednie rozmieszczenie mebli ma znacznie także dla zwiększenia komfortu oraz bezpieczeństwa prac kuchennych. Wybierając układ zabudowy kuchennej należy wziąć pod uwagę przede wszystkim trzy kwestie:
wielkość wnętrza,
kształt kuchni,
rozmieszczenie drzwi i okien.
Architekci wnętrz wyróżniają pięć podstawowych układów mebli. To, który będzie idealny właśnie do Twojego wnętrza, zależy od warunków pomieszczenia i jego specyfiki.
Jest to z pewnością najprostszy i najpopularniej stosowany układ mebli kuchennych. Jednakże meble kuchenne (Rzeszów) rozmieszczone w jednej linii są najmniej ergonomicznym rozwiązaniem, bo wydłużone zostają odległości pomiędzy poszczególnymi strefami. Komfort można jednak uzyskać zachowując odpowiednią kolejność stref. Układ jednorzędowy jest idealny do bardzo wąskich pomieszczeń, a także w przypadku kuchni otwartych na salon.
Meble Kuchenne (Tarnów)rozmieszczone w kształcie litery L są najbardziej uniwersalne, gdyż pasują zarówno do wnętrza otwartego, jak i zamkniętego. Ułożenie mebli wzdłuż dwóch prostopadłych ścian nie tylko zmniejsza odległości pokonywane podczas pracy w kuchni, ale zapobiega także powstawaniu zatorów ruchu. Ten typ zabudowy świetnie sprawdza się w kuchniach o niemal dowolnym rozmiarze. Nie będzie to jednak dobre rozwiązanie w przypadku długich i bardzo wąskich pomieszczeń. Układ kuchni w kształcie litery L ułatwia także zastosowanie zasady trójkąta roboczego.
Układ kuchni w kształcie litery U zapewnia bliskość stref względem siebie, a ponadto skraca drogi pomiędzy nimi. Takie rozmieszczenie poprawia ergonomię całego wnętrza i usprawnia wykonywanie prac kuchennych. Ponadto zapewnia ciągłość blatu roboczego, co jest bardzo przydatne podczas przygotowywania skomplikowanych dań lub gotowania kilku rzeczy jednocześnie. Minusami jest to, że zabudowa tego typu wymaga dużo miejsca i optycznie zacieśnia kuchnię. Ciężko także przy takim układzie mebli wygospodarować miejsce na stół i komplet krzeseł.
Meble kuchenne (Krosno)ustawione w układzie przypominającym kształt litery G to stosunkowo rzadko spotykane rozwiązanie, gdyż wymaga dużych metrażowo pomieszczeń. Niewątpliwym plusem tego układu jest jednak możliwość optymalnego rozmieszczenia poszczególnych stref i uzyskanie długiego ciągu kuchennego. Wadą natomiast jest spora liczba szafek narożnych, które mogą utrudniać dostęp przez wzajemne blokowanie się drzwiczek lub szuflad.
Kuchnia w układzie dwurzędowym składa się z dwóch równoległych ciągów zabudowy. Jest to często stosowane rozwiązanie szczególnie w blokach i wieżowcach, w których wnętrza są bardzo małe i wąskie. Taki układ zapewnia dobrą komunikację między strefami i pozwala mieć wszystko pod ręką, co jest bardzo wygodne podczas przygotowywania posiłków. W dwurzędowym układzie mebli nie występują szafki narożne, które mogą zabierać zbyt wiele miejsca. Minusem jest fakt, że układ dwurzędowy może czasami stwarzać wrażenie ciasnej przestrzeni.
Copyright © 2024 Bogart Kuchnie. Wszystkie prawa zastrzeżone. Polityka cookies