Funkcjonalność w kuchni jest wyjątkowo istotna, gdyż tylko tak urządzone wnętrze będzie sprzyjało sprawniejszemu i przyjemniejszemu wykonywaniu codziennych obowiązków. Realizując w aranżacji zasady ergonomii kuchennej sprawisz, że wnętrze będzie dopracowane pod względem estetycznym i praktycznym, a przygotowywanie posiłków lub sprzątanie po nich będzie zdecydowanie łatwiejsze i szybsze. Które reguły są najważniejsze w aranżacji funkcjonalnej kuchni?
W każdej kuchni na co dzień wiele się dzieje. Codzienne przygotowywanie posiłków oraz sprzątanie wymaga od nas poświęcenia wiele czasu i energii. Powstaje też przy tym sporo bałaganu. Jednak, jeżeli zarówno meble kuchenne na wymiar z Rzeszowa, jak i dobrane sprzęty zostaną odpowiednio rozmieszczone i wyposażone, wówczas możemy znacząco poprawić warunki wykonywania poszczególnych czynności kuchennych. Już sam dobór odpowiedniego układu zabudowy mebli kuchennych do warunków pomieszczenia będzie tu mieć kluczowe znaczenie. Podobnie jest z głębokością szafek, wysokością blatów, jak i doborem konkretnego rodzaju zlewu. Te czynniki mają istotne znaczenie dla kwestii funkcjonalności w kuchni. Warto więc poznać najważniejsze zasady ergonomii kuchennej, aby usprawnić wykonywanie codziennych czynności kuchennych.
Podział przestrzeni kuchni na pięć stref sprawia, że poruszanie się po pomieszczeniu podczas przygotowania posiłków będzie łatwe i zdecydowanie wygodniejsze. W funkcjonalnej kuchni chodzi przede wszystkim o usprawnienie wykonywania czynności kuchennych i zmniejszenie do minimum energii poświęcanej podczas krzątania. Poszczególne strefy powinny być rozlokowane obok siebie zgodnie z ruchem wskazówek zegara w przypadku osób praworęcznych. W ten sposób wyróżniamy:
- strefę zapasów: lodówka, zamrażarka, szafka do przechowywania zapasów spożywczych,
- strefę przechowywania: szafki w meblach kuchennych z Rzeszowa na garnki, naczynia, małe AGD, a także sztućce,
- strefę zmywania: zlewozmywak, zmywarka, szafka z koszem na śmieci oraz artykułami czystości,
- strefę przygotowywania posiłków: blat kuchenny lub wyspa,
- strefę gotowania: płyta grzewcza, piekarnik, mikrofalówka.
Zasada trójkąta roboczego to reguła określająca sposób rozmieszczenia w kuchni trzech najważniejszych sprzętów ? lodówki, kuchenki i zlewozmywaka. Istotne znaczenie ma to, aby te sprzęty znalazły się jak najbliżej siebie, w rozstawieniu przypominającym wierzchołki trójkąta. Stosując tę zasadę możemy w znaczący sposób skrócić odległości pokonywane podczas przyrządzania posiłków i sprzątania po nich. Optymalne odstępy między nimi powinny wynosić:
?Lodówka i zlewozmywak: 120-210 cm,
?Zlewozmywak i kuchenka: 120-210 cm (min. 90 cm w przypadku małych kuchni),
?Lodówka i kuchenka: 120-270 cm.
Copyright © 2024 Bogart Kuchnie. Wszystkie prawa zastrzeżone. Polityka cookies