Ergonomia w kuchni stanowi dość popularne zagadnienie, ale
budzi też wiele wątpliwości przez co bywa wyzwaniem dla osób pragnących
stworzyć swoje idealne aranżacje kuchenne. Codzienne obowiązki kuchenne takie
jak przygotowywanie posiłków i sprzątanie po nich zajmują sporo czasu i wymagają
wykonywania wielu czynności jednocześnie. Dlatego urządzając kuchnię w sposób
ergonomiczny możemy znacznie poprawić swój komfort pracy, usprawnić czynności
kuchenne, a także zaoszczędzić czas. Poznaj trzy kluczowe zasady ergonomii
kuchennej.
- Podział na strefy kuchenne
- Zasada trójkąta roboczego
- Optymalny układ zabudowy meblowej
W kuchni na co dzień wiele się dzieje. Przygotowanie posiłków i zachowanie porządku może stanowić wyzwanie, bo musimy wykonywać kilka czynności niemal jednocześnie. Dlatego tak istotne jest to, aby kuchnia była odpowiednio rozplanowana. Kluczem do sukcesu w tym zakresie jest podział na strefy kuchenne. Polega na takim rozmieszczeniu produktów i akcesoriów w szafkach i szufladach, aby były one posegregowane i ułożone według rodzaju czynności wykonywanej w danym obszarze kuchni. Dlatego wybierając meble kuchenne na zamówienie w Rzeszowie dobrze jest zaplanować, co i gdzie będzie w nich przechowywane. Co więcej, duże znaczenie ma tu również kolejność wykonywanych działań podczas przygotowywania posiłków i sprzątania po nich. W efekcie zabudowę meblową dzielimy na strefy, w których znajdą się te rzeczy i produkty, które będą nam potrzebne w danej strefie.
- strefę zapasów - obejmuje lodówkę, a także szafkę lub spiżarnię,
- strefę zmywania - czyli zlewozmywak, zmywarka oraz szafka, w której przechowujemy środki potrzebne do utrzymania mebli kuchennych z Rzeszowa w czystości,
- strefę przygotowywania - część blatu kuchennego, na którym przygotowujemy produkty i poddajemy je obróbce,
- strefę gotowania - obejmującą kuchenkę grzewczą oraz piekarnik, a także szafki lub szuflady, w których znajdą się naczynia i akcesoria kuchenne potrzebne nam podczas gotowania,
- strefę przechowywania -? obejmuje wszystkie szafki, szuflady i regały przeznaczone na akcesoria kuchenne.
Zasada trójkąta roboczego polega na rozmieszczeniu kluczowych sprzętów kuchennych, czyli lodówki, zlewu i kuchenki grzewczej w taki sposób, aby znajdowały się one na wierzchołkach kształtu trójkąta. Takie ułożenie sprzętów w zabudowie mebli kuchennych z Rzeszowa odpowiada kolejności wykonywania czynności kuchennych związanych z przygotowywaniem posiłków oraz sprzątaniem. Zastosowanie reguły trójkąta roboczego umożliwia skrócenie odległości pokonywanych podczas krzątania się po kuchni oraz usprawnia prace kuchenne.
Układ mebli kuchennych z Rzeszowa to forma, w jakiej rozmieszczone są poszczególne szafki i moduły składające się na zabudowę. Wybór układu zabudowy wpływa na poprawę ergonomii wnętrza oraz podnosi komfort jego użytkowania. Układ mebli kuchennych należy wybrać w oparciu o warunki konkretnego pomieszczenia, czyli jego metraż, kształt i układ okien oraz drzwi. Najbardziej uniwersalną formą zabudowy jest układ w kształcie litery L, w którym szafki i sprzęty rozmieszczone są na dwóch prostopadłych ścianach wnętrza. Niemniej jednak, nie w każdym pomieszczeniu się sprawdzi np. w bardzo wąskich i długich kuchniach.
- jednorzędowy
- dwurzędowy
- w kształcie litery L, U, G
- z wyspą kuchenną
- aneks kuchenny
Copyright © 2024 Bogart Kuchnie. Wszystkie prawa zastrzeżone. Polityka cookies