Wykonywanie codziennych czynności kuchennych związanych z przygotowywaniem posiłków oraz sprzątaniem po nich zabiera sporo czasu i energii. Możemy jednak znacznie skrócić czas poświęcony pracy w kuchni oraz uczynić ją bardziej komfortową, jeżeli poszczególne sprzęty i akcesoria będą właściwie rozmieszczone. Istotne znaczenie ma także właściwy dobór zabudowy meblowej do warunków konkretnego wnętrza. Aby uzyskać pewność, czy dane wyobrażenia o kuchni będą także sprawdzały się pod względem ergonomicznym, warto przedyskutować je podczas tworzenia projektu u specjalistów tworzących kuchnie na wymiar w Rzeszowie.
Zamawiając meble kuchenne warto zwrócić uwagę nie tylko na kwestie estetyczne, ale także na to, czy dana zabudowa meblowa będzie ergonomiczna. Jedną z podstawowych kwestii, które należy wziąć pod uwagę już na samym początku planowania wymarzonej kuchni, jest określenie jej układu. Wyróżnić można kilka podstawowych układów mebli kuchennych:
kształt litery L,
kształt litery U,
kształt litery G,
kuchnia jednorzędowa,
kuchnia dwurzędowa,
kuchnia z wyspą.
Każdy z niniejszych układów ma swoje plusy i minusy. Jednakże najważniejsze jest to, aby wybierając poszczególny układ mebli kuchennych wziąć pod uwagę przede wszystkim warunki, rozmiar, kształt i możliwości aranżacyjne konkretnego wnętrza kuchennego.
Polega ona na takim ułożeniu najważniejszych sprzętów AGD, by znajdowały się na wierzchołkach kształtu trójkąta. Oznacza to, że lodówka, zlewozmywak, a także płyta grzewcza mają być ułożone względem siebie na kształt figury geometrycznej. Dzięki temu uzyskamy tzw. ciąg roboczy polegający na tym, że wykonując poszczególne czynności kuchenne nie będzie konieczności poruszania się chaotycznie po całym wnętrzu, lecz w jednej linii prostopadłej.
Jest to reguła pozwalająca na posegregowanie przechowywanych rzeczy w kuchni w oparciu o ich rodzaje oraz sposób użytkowania. Wyróżniamy pięć podstawowych stref kuchennych:
zmywania ? zlewozmywak, zmywarka, detergenty, środki czystości, ścierki, gąbki, suszarka na naczynia;
gotowania ? płyta grzewcza oraz jej okoliczny obszar, w którym przechowujemy akcesoria niezbędne podczas przygotowywania potraw np. sztućce, przyprawy itp.;
przygotowywania ? blat roboczy;
przechowywania ? szafki i szuflady, w których przechowujemy naczynia, garnki i akcesoria kuchenne;
zapasów ? miejsce do przechowywania produktów spożywczych w szafkach oraz lodówka.
Copyright © 2024 Bogart Kuchnie. Wszystkie prawa zastrzeżone. Polityka cookies